„Litgrid”: praeitą savaitę Lietuvoje pagaminta 39 proc. suvartotos elektros energijos

0
9
„Litgrid”

Pirmąją liepos savaitę didmeninė elektros energijos kaina Lietuvoje sumažėjo 9 proc. ir siekė vidutiniškai 38,4 euro už megavatvalandę (MWh), praneša elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid”. Operatoriaus teigimu, vėjuoti praėjusios savaitės orai labiausiai lėmė, kad šalyje buvo pagaminta 39 proc. suvartotos elektros energijos.

„Litgrid” teigimu, „Nord Pool“ biržos didmeninės elektros energijos rinkos prekybos zonose vidutinė savaitės kaina sumažėjo 6 proc. ir siekė 31,7 euro už MWh. Vidutiniškai 7 proc. kainos krito Baltijos šalyse, Danijoje, Norvegijoje ir Švedijos 4-oje prekybos zonoje. Tuo metu kitose Švedijos prekybos zonose ir Suomijoje kaina augo vidutiniškai 4 proc. Didžiausias kainos augimas antrą savaitę iš eilės fiksuotas Suomijoje (11 proc.). Aukščiausia vidutinė savaitės kaina pasiekta Lenkijoje – 49,7 euro už MWh.

Elektros energijos kainos pokytį Baltijos šalyse, pasak operatoriaus, lėmė elektros energetikos sistemų rodiklių pokyčiai – dar vieną savaitę augusi vėjo elektrinių generacija bei išlikęs žemas elektros energijos vartojimas: vidutiniškai 11 proc. išaugo visų trijų Baltijos šalių elektrinių generacija, o bendras suvartojimas augo 1 proc. Pagrindiniai pokyčiai – Estijoje „Eesti” elektrinės generacija išaugo daugiau nei 6 kartus, o Latvijoje penktadaliu krito hidroelektrinių generacija.

Trijose Baltijos šalyse ypač augo vėjo elektrinių generacija – Estijoje 44 proc. iki 89 MWh, Latvijoje 90 proc. iki 27 MWh ir Lietuvoje 109 proc. iki 251 MWh vidutinės gamybos. Nepaisant žymaus vėjo elektrinių generacijos augimo, 64 proc. visos generacijos ir toliau sudarė šiluminės elektrinės, teigiama pranešime.

Vertinant pokyčius elektros sistemose, Baltijos šalys kartu pasigamino iki 48 proc. viso šalių elektros energijos suvartojimo. Estijos vietinė generacija pagamino iki 55 proc. viso šalies poreikio, Latvijos taip pat 55 proc., o Lietuvos – 39 proc., nurodo operatorius.

Lietuvoje vietinė elektros generacija, „Litgrid” teigimu, augo antrą savaitę iš eilės daugiau nei 30 proc. – 27-ąją savaitę fiksuotas 36 proc. augimas. Pagrindinė priežastis – dar vieną savaitę augusi vėjo elektrinių generacija – fiksuotas 109 proc. augimas iki vidutinės 251 MWh gamybos, o maksimali vertė siekė 389 MWh. Tuo metu šiluminių elektrinių gamyba augo 4 proc.

Minimu laiku 61 proc. suvartotos elektros energijos buvo importuota, o bendras importo srautas sumažėjo 9 proc. Importo struktūra: 46 proc. iš Švedijos, 45 proc. iš trečiųjų šalių, 7 proc. iš Latvijos ir 2 proc. iš Lenkijos. Bendras elektros srautas iš Lietuvos 27-ąją savaitę augo 1 proc. Eksporto srauto pasiskirstymas: 71 proc. į Lenkiją ir 29 proc. į Latviją.

Elektros srautui Lenkijos kryptimi Lietuvos ir Lenkijos „LitPol Link“ jungties pralaidumas buvo vidutiniškai išnaudojamas 53 proc., Lietuvos kryptimi – 6 proc. „NordBalt“ pralaidumo išnaudojimas Lietuvos kryptimi siekė 83 proc. Lietuvos kryptimi iš Latvijos praėjusią savaitę išduoti pralaidumai buvo išnaudojami 10 proc., o Latvijos kryptimi iš Estijos – 38 proc.

Šaltinis: (ELTA)

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.