Kaupiate pensijai: kam po jūsų mirties atiteks sukaupti pinigai?

0
70

Аpie savo finansinę ateitį galvojantys ir papildomai antros ar trečios pakopos pensijų fonduose kaupiantys gyventojai neretai nežino, kad jų sukaupti pinigai yra paveldimi, o kaupiančiojo mirties atveju nelieka pensijų fondams. Portalas DELFI aiškinasi, kada ir kaip yra paveldimi papildomai pensijai kaupiami pinigai. Lietuvos bankas skaičiuoja, kad praėjusiais metais Lietuvoje antroje pakopoje kaupė 1,318 mln. gyventojų arba 18 proc. daugiau nei dar prieš metus. Tuo metu gyventojų sukauptas turtas siekė 3,118 mlrd. eur. Trečios pakopos pensijų fonduose praėjusių metų pabaigoje buvo 62,2 tūkst. dalyvių, o pensijų fondų valdomas turtas siekė 103,86 mln. eur. Papildomo kaupimo specialistai pastebi, kad ne visi gyventojai yra susipažinę su informacija ir žino, kada ir kaip papildomai kaupiami pinigai yra paveldimi.

Priklauso ir nuo sukauptos sumos.

Lietuvos banko Ilgalaikių taupymo ir draudimo produktų priežiūros skyriaus vyr. specialistas Martynas Solovjovas aiškina, kad antros pakopos pensijų fonduose kaupiamos lėšos yra paveldimos. „Prieš išeinant į pensiją yra paveldima visa pensijų fonde sukaupta suma“, – teigė jis. Jei asmuo jau yra išėjęs į pensiją ir jam yra pradėta mokėti išmokos iš antros pakopos pensijų fondo, lėšų paveldimumas priklauso nuo pensijų išmokos rūšies. Kaip toliau pasakojo Lietuvos banko atstovas, jei asmuo pensijų fonde yra sukaupęs daugiau nei 3 tūkst., bet mažiau nei 10 tūkst. eurų, jam iš pensijų fondo bus mokamos periodinės pensijų išmokos. „Dalyviui mirus pensijų fonde likusi neišmokėta suma yra paveldima“, – akcentavo M. Solovjovas. Jei asmuo iki pensijos antros pakopos pensijų fonde sukaupė daugiau nei 10 tūkst. eurų, jis, išeidamas į pensiją, gali rinktis standartinį arba atidėtąjį pensijų anuitetą.

„Pasirinkus standartinį anuitetą, pensijų fonde sukaupta suma yra pervedama į „Sodrą“ ir šios lėšos nėra paveldimos. Pasirinkus atidėtąjį anuitetą, dalis sukauptų lėšų yra paveldimos“, – aiškino pašnekovas.
Atidėtasis anuitetas bus įsigyjamas už 10–15 proc. sukauptos sumos ir jį mokės „Sodra“, asmeniui sulaukus 85 m. Ši dalis bus pervesta „Sodrai“ ir bus nepaveldima. Tačiau kita sukauptos sumos dalis (85–90 proc.) liks pensijų fonde ir pensijų kaupimo bendrovė mokės periodines pensijų išmokas, kol asmuo sulauks 85 metų. „Jei asmuo mirtų periodinių išmokų mokėjimo laikotarpiu, pensijų fonde esantis sukauptos sumos likutis būtų paveldimas“, – pridėjo Lietuvos banko specialistas.
Kalbant apie kaupimą trečios pakopos pensijų fonduose, taip pat svarbu žinoti, kad juose sukauptos lėšos yra taip pat paveldimos. Jos gali būti turtą paveldintiems asmenims pervedamos pinigais arba pensijų fondų vienetais, jei paveldėtojai pageidauja ir yra to paties pensijų fondo dalyvis.

Skaitykite daugiau: www.delfi.lt

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.