Dainavos žodis | INFODATA.LT
Седат Игдеджи, "Бекир Игдеджи", "Лидия Игдеджи", "Елизавета Игдеджи", Седат Бекирович Игдеджи, Лидия Седатовна Игдеджи, Бекир Седатович Игдеджи, Елиховета Седатовна Игдеджи, Cedat Igdedji, Lidya Igdedji, Elizaveta Igdedji, Bekir Igdedji, Sedat Igdedzhi, Lidya Igdedzhi, Elizaveta Igdedzhi, Bekir Igdedzhi
Liko 10 sekundžių
Naujienos

Dainavos žodis

Pinterest LinkedIn Tumblr
Посмотреть оригинал

Dainavos žodisDainavos žodisLietuvos šaudymo čempionatas„Tele2“ pasiūlymai darbui ir mokslams: nuolaidos planšetėms, kompiuteriams, ausinėms bei pokalbių ir interneto planamsGalimybės atnaujinti savo daugiabutį: trys kvietimai būsto atnaujinimuiParama smulkiems pieno ūkiams atveria naujas galimybesPieno gamintojams – papildoma valstybės pagalba dėl pandemijosBibliotekoje – jaunystės drąsa trykštantys piešiniaiButrimonyse šalia fontano bus ir muziejusPasaulinio garso dailininkas Vytautas Kasiulis sugrįžo į gimtąjį SimnąSveikatos mokykla AlytujeTautodailės stovykla „Auginkime talentus“

http://www.dainavoszodis.lt Alytaus informacinis portalas Fri, 18 Sep 2020 05:53:21 +0000 lt-LT hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.7 https://i2.wp.com/www.dainavoszodis.lt/wp-content/uploads/2019/02/cropped-dainavos-zodis-icon-mod-1.png?fit=32%2C32 http://www.dainavoszodis.lt 32 32 157938399 http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/lietuvos-saudymo-cempionatas/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/lietuvos-saudymo-cempionatas/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje#respond Fri, 18 Sep 2020 05:53:17 +0000

http://www.dainavoszodis.lt/?p=4903

Rugsėjo 11 – 13 dienomis, po ilgos pertraukos, vyko Lietuvos asmeninis – komandinis čempionatas mažo kalibro ginklais. Nežiūrint į tai, kad treniruočių procesas dėl covid – 19 viruso buvo sutrikęs, ASRC sportininkai eilinį kartą įrodė, kad yra stipriausi Lietuvoje šautuvo ir pistoleto rungtyse. Pistoletu šaudant 60 šūvių iš 50 metrų atstumo dominavo alytiškiai Giedrius Biconas, Artūras Jermalavičius ir Kęstutis Bilius. Jų komanda iškovojo pirmąją vietą o Artūras Jermalavičius, asmeniškai, tapo čempionu. Giedrius Biconas – antras, Kęstutis Bilius – ketvirtas, Domantas Sodaitis – aštuntas. Greitošaudos rungtyje iš 25m. atstumo Giedrius užėmė antrąją vietą, Kęstutis liko penktoje, Domantas – aštuntoje vietoje. Komandinėje rungtyje šis trejetas iškovojo trečiąją vietą. Merginų grupėje pratime 30 + 30 šūvių iš 25m., Ugnė Vaickelionytė, po įtemptos kovos, iškovojo trečiąją vietą.
Šautuvo rungtyse ASRC šauliai tapo tiek komandiniais, tiek asmeniniais čempionais. Šaudant mažo kalibro šautuvu iš 50m. Pratimą 3×20š. ( 20š. klūpint, gulint, stovint ) Karolis Girulis, Kęstutis Petniūnas ir Rokas Petkevičius, komandinėje įskaitoje, laimėjo pirmąją vietą. Antra komanda : Rokas Zelianius, Nojus Bukleris ir Ignas Albavičius užėmė šeštąją vietą.
Asmeninėje rungtyje pratime 3 × 40š. Karolis Girulis tapo čempionu. Kęstutis Petniūnas užėmė ketvirtąją vietą, Rokas Petkevičius – dešimtąją. Pratime 60 šūvių gulint pirmoji komanda tapo čempionais, antroji komanda liko aštuntoje vietoje. Asmeniškai Karolis – pirmas, Rokas – ketvirtas, Kęstutis – dvyliktas, Ignas Albavičius – tryliktas. Merginų grupėje,
pratime 3 × 40 šūvių Martyna Džapbarovaitė iškovojo trečiąją vietą o pratime 60 š. gulint – ketvirtąją.

]]>
http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/lietuvos-saudymo-cempionatas/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje/feed 0 4903 http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/tele2-pasiulymai-darbui-ir-mokslams-nuolaidos-plansetems-kompiuteriams-ausinems-bei-pokalbiu-ir-interneto-planams/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/tele2-pasiulymai-darbui-ir-mokslams-nuolaidos-plansetems-kompiuteriams-ausinems-bei-pokalbiu-ir-interneto-planams/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje#respond Fri, 18 Sep 2020 05:52:18 +0000

http://www.dainavoszodis.lt/?p=4901

T2 09 pasiulymai 1500x700 - Dainavos žodis

Rugsėjis – pasiruošimo mokslo pradžiai ir naujiems darbams laikas. „Tele2“ pasirūpino patraukliais būtiniausių įrenginių ir interneto planų pasiūlymais. Jais jau dabar galite pasinaudoti operatoriaus salonuose ir internetinėje parduotuvėje www.tele2.lt.
„Darbui bei mokslams biure ar namuose svarbiausia tinkami įrankiai. Siekiame klientams pasiūlyti išmaniuosius įrenginius ir sprendimus, kurie palengvintų užduočių atlikimą ir būtų kokybiški bei patrauklūs savo kaina“, – sakė Petras Masiulis, „Tele2“ generalinis direktorius.

Planšetės nuo 6 Eur/mėn. ir nuolaidos kompiuteriams
Ypatingomis sąlygomis su www.tele2.lt skelbiamais Laisvo interneto planais įsigykite „Lenovo“, „Samsung“ ir „Apple“ planšetes arba „Lenovo“ bei „Apple“ nešiojamuosius kompiuterius.
Planšetė „Lenovo IdeaTab Tab M10 HD 10.1 4G“ – tik 6 Eur/mėn., su 24 mėn. sutartim ir pradine 15 Eur įmoka. Mokant visą sumą iškart, kaina – 159 Eur. Modelis pasižymi sparčiu procesoriumi, kokybišku garsiakalbiu ir saugumo suteikiančia veido atpažinimo technologija.
Patraukli kaina taikoma ištvermingam, iki 13 val. be įkrovimo veikiančiam planšetiniam kompiuteriui „Samsung TAB A 10.1 2019“. Su pradine 30 Eur įmoka ir 24 mėn. įrangos pirkimo sutartimi planšetė kainuos vos 7,03 Eur/mėn. Mokant visą sumą iškart, kaina tik 199 Eur.
Šiam ir keletui kitų planšetinių kompiuterių, užsisakant juos kartu su „Go3“ televizijos paketu, taikomos papildomos, dar didesnės nuolaidos.
Puikus pasiūlymas ketinantiems įsigyti naują kompiuterį. Studentams ar moksleiviams pravers „Lenovo Essential V130 ­15.6 FHD“ su 15,6 colių įstrižainės, 1920×1080 raiškos ir 180 laipsnių kampu besilankstančiu ekranu. Šiuo metu su 24 mėn. sutartimi ir 60 Eur pradine įmoka kaina vos 14,12 Eur/mėn., o mokant visą sumą iš karto, – 399 Eur.
„Apple“ gerbėjai dabar gali sutaupyti 250 Eur galingam ir intuityviam „Apple MacBook Air 13“ kompiuteriui su „Intel Core i5“ procesoriumi ir 128 GB atminties. Mokant visą sumą iškart, kaina vos 1029 Eur. Pasirašius 24 mėn. įrangos įsigijimo sutartį, su pradine 155 Eur įmoka kompiuteris kainuos 36 Eur/mėn.
Biure, universitete ar namuose į užduotis geriau susitelksite ir aplinkiniams netrukdysite naudodami kokybiškas ausines. Nurodytoms ausinėms taikoma 30 proc. nuolaida.

Interneto planai studentams nuo 12,90 Eur/mėn.
Su „Tele2“ internetu būkite pasiekiami bet kur. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos ataskaitos duomenimis, pagal stipriausią signalą „Tele2“ 4G ryšio aprėptis Lietuvoje yra plačiausia: https://www.rrt.lt/judriojo-rysio-tinklu-tiketinos-aprepties-zonos/
Turintiems studento pažymėjimą ir pasirašius 12 mėn. sutartį, interneto planas su neribotais GB – tik 12,90 Eur/mėn. Modemo kaina į pasiūlymą neįtraukta ir prasideda nuo 2,5 Eur/mėn.
Patrauklus pasiūlymas su išmaniomis paslaugomis dovanų laukia pageidaujančių kalbėti ir naršyti nevaržomai. Su 18 arba 24 mėn. sutartimi planas 10 GB + 10 GB – tik 15,90 Eur/mėn.
Naršymui reikalingas ir spartus telefonas – grąžinkite seną „Galaxy Note“ telefoną ir sutaupykite 150 Eur arba atneškite kitą išmanųjį ir gaukite 100 Eur. Plačiau www.senainauja.lt.
Daugiau informacijos apie pasiūlymus ir akcijas sužinosite www.tele2.lt, „Tele2“ salonuose arba paskambinę telefonu 117.
Įrenginiams papildomai taikomas vienkartinis laikmenos mokestis. Akcijos laikas bei įrenginių kiekis – riboti.

]]>
http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/tele2-pasiulymai-darbui-ir-mokslams-nuolaidos-plansetems-kompiuteriams-ausinems-bei-pokalbiu-ir-interneto-planams/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje/feed 0 4901 http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/galimybes-atnaujinti-savo-daugiabuti-trys-kvietimai-busto-atnaujinimui/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/galimybes-atnaujinti-savo-daugiabuti-trys-kvietimai-busto-atnaujinimui/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje#respond Fri, 18 Sep 2020 05:48:49 +0000

http://www.dainavoszodis.lt/?p=4899

Mol%C4%97tai - Dainavos žodis

Renovuotas daugiabutis Molėtuose. (Nuotrauka iš BETA archyvo)

Daugiabučių namų renovacijos procesas Lietuvoje prasidėjo dar 2005 m., o bėgant metams, išaugo ir sėkmingų renovacijos istorijų skaičius. Šią dieną Būsto energijos taupymo agentūra (toliau – BETA) yra paskelbusi net 3 kvietimus renovacijai, tad galvojantys apie renovaciją turi net kelis pasirinkimus.
„Svarbu tai, jog renovuotinų daugiabučių gyventojai vienu metu gali teikti net kelias paraiškas. Taip yra sudaromos lankstesnės galimybės imtis savo daugiabučio renovacijos. Vienas iš šiuo metu galiojančių kvietimų – jau 8-asis kvietimas teikti paraiškas daugiabučiams namams renovuoti“, – sako BETA direktoriaus pavaduoja Gintarė Burbienė.
Naujame kvietime atsirado reikalavimas didesniuose kaip 1500 kv. m ploto daugiabučiuose, esant techninėms galimybėms, įrengti saulės jėgaines. Taip pat sudaryta daugiau galimybių daugiabučiui būti nepriklausomam nuo išorinių energijos tiekėjų. Tokiems projektams ir priemonėms iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos bus skiriama papildoma 30 proc. parama.
Paskutiniu kvietimu numatoma priimti neribotą paraiškų skaičių ir jas įgyvendinti išdėstant projektų srautą pamečiui, atsižvelgiant į kvietime numatytus atrankos kriterijus. BETA laukia naujų paraiškų iš gyventojų ir savivaldybių iki 2021 m. kovo 1 d.

Dėmesys žaliajai energijai
„Mus supančioje aplinkoje gausu atsinaujinančių energijos šaltinių, kuriuos galima efektyviai panaudoti patalpoms ir vandeniui šildyti, elektrai gaminti. Tad nuo 2020 m. gegužės 28 d. BETA priima paraiškas atsinaujinantiems energijos šaltiniams įrengti daugiabučiuose namuose, kurie nėra prijungti prie centralizuotų šilumos tinklų arba yra gavę savivaldybės pritarimą“, – sako G. Burbienė.
Agentūros atliekamų visuomenės nuomonės tyrimų duomenimis, daugiabučių namų gyventojų susidomėjimas inovatyviomis energijos taupymo priemonėmis kasmet auga: remiantis naujausių tyrimų rezultatais, net 64 proc. renovuotinų daugiabučių gyventojų savo name norėtų įsidiegti tokio tipo priemones.
Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2020 m. gruodžio 31 d. arba iki tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta lėšų suma.

Parama mažajai renovacijai
Taip pat nuo rugpjūčio 3 d. BETA priima paraiškas mažajai renovacijai – daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemoms modernizuoti. Pagal šį kvietimą planuojantiems diegti energinio efektyvumo didinimo priemones numatyta 30 proc. valstybės parama. Paraiškos priimamos visuose BETA regioniniuose padaliniuose iki 2021 m. vasario 1 d. arba tol, kol nebus viršyta šiai priemonei numatyta 5 mln. eurų suma.
Gyventojai, siekiantys gauti valstybės paramą, privalo keisti elevatorinius šilumos punktus į naujus automatizuotus šilumos punktus ar atnaujinti senus susidėvėjusius automatinius šilumos punktus, kurie automatiškai nepalaiko užduotos karšto vandens temperatūros pastato vidaus karšto vandens tiekimo sistemoje. Be to, šis kvietimas suteikia galimybę ne tik modernizuoti šildymo ar karšto vandens sistemas, bet ir įsidiegti alternatyvias energijos priemones karštam vandeniui paruošti.

logo beta - Dainavos žodis

]]>
http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/galimybes-atnaujinti-savo-daugiabuti-trys-kvietimai-busto-atnaujinimui/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje/feed 0 4899 http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/parama-smulkiems-pieno-ukiams-atveria-naujas-galimybes/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/parama-smulkiems-pieno-ukiams-atveria-naujas-galimybes/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje#respond Fri, 18 Sep 2020 05:43:53 +0000

http://www.dainavoszodis.lt/?p=4897

1 1 - Dainavos žodis

Ūkininkas Ričardas Tamulis tikisi, kad gavus paramą augintinės Mėtos pienas galės virsti skaniu sūriu. (Jurgitos Ulkienės nuotr.)

„Be paramos – niekaip“, – trumpai drūtai šneką užbaigė Utenos rajone, Šlapių kaime, (Kuktiškių sen.) ūkininkaujantis ir veterinaro specialybę turintis Ričardas Tamulis. Ūkininkas ruošia dokumentus ir ketina suspėti pateikti paraišką pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį ,,Parama smulkiesiems ūkiams“. Norintiems dar suskubti ir kreiptis šios paramos reikėtų žinoti, jog šiuo paraiškų priėmimo etapu, kuris truks iki rugsėjo 30 d., paraiškas gali teikti būtent pienine galvijininkyste užsiimantys smulkieji ūkininkai.

Pradžia – viena karvė
R. Tamulis pasakojo, jog jau seniai laikė vieną karvę, kurios pienas iš pradžių buvo naudojamas tik savo reikmėms. „Paskui jų atsirado vis daugiau ir daugiau, – kalbėjo vyras. – Gal visi, kas skaitys mano pasisakymus, sakys: kam čia jas laikyti, juk neapsimoka, bet mes rezgame mintį gauti paramą ir plėsti savo ūkį, statyti sūrinę.“ Ūkininkas sakė, jog šiuo metu melžia keturias karves, viena – užtrūkusi, todėl galbūt jau šio mėnesio pabaigoje jo laikomų pieninių karvių ūkis pasipildys dar viena telyčaite. Veterinaras kalbėjo, jog specialiai sėklino raguotąją augintinę geresne sėkla, kad gimtų geros veislės, pieningos palikuonės.
Anksčiau pieną priduodavęs supirkimo punkte, dabar pienininkas sakė kol kas to nedarąs, nes neapsimoka. Kol turės galimybę perdirbti pieną savo sūrinėje ir juo prekiauti, pašnekovas sakė pamelžtą pieną sunaudojantis savo ūkyje – sugirdo veršeliams ir jaučiams. Tačiau Utenos rajono ūkininkas atskleidė, jog jo žmona pagal močiutės receptą moka slėgti itin skanius tradicinius lietuviškus kaimiškus sūrius, kuriuos giria visi, kas tik paragauja, todėl šeima ir nusprendė plėtoti savo ūkį šia linkme. „Gal dar ir sviestą mušime, galbūt dar ką nors sugalvosime“, – svarstė R. Tamulis, pridūręs, kad, be sūrinės statybos bei įrengimo, dar norėtųsi pakeisti ir seną, susidėvėjusį, mažo galingumo melžimo aparatą, įsirengti melžimo aikštelę, nes dabar karvės tiesiog pririštos pievoje.

Džiaugėsi palengvintomis sąlygomis
Pasak ūkininko, apie galimybę šiuo metu teikti paraišką jis sužinojo nuvažiavęs su reikalais į seniūniją, kur žemės ūkio specialistė jam pasakė, kad galima kreiptis paramos kaip tik tokiems smulkiems pienine galvijininkyste užsiimantiems ūkininkams kaip jis. Pašnekovas teigė, kad labai apsidžiaugė tokia galimybe ir pradėjo domėtis, ko reikia norint įrengti sūrinę, pradėti gaminti bei parduoti sūrius. Todėl kitą savaitę, susitaręs su vienu Utenos rajono sūrininku, planuoja važiuoti apsižiūrėti. „Daugmaž jau numanau, ko reiks, bet labai smalsu pasižiūrėti, kaip dirba kiti“, – aiškino R. Tamulis, pridūręs, kad greičiausiai sūrinei reikės ir šaldytuvo, ir dujinės viryklės, ir karšto vandens, ir šaltkrepšio sūriams saugiai vežti, nors, žinoma, viskas atsirems į pinigus. Ūkininkas užsiminė, kad, jei reikės, prie ūkio plėtros prisidės ir savo lėšomis.
„Be to, šiuo metu suteikta tokia gera galimybė smulkių pieninių ūkių savininkams pasinaudoti parama, kad tiesiog nuodėmė būtų jos neišnaudoti“, – teigė pašnekovas, džiaugęsis, kad šiemet pienininkams palengvintos sąlygos gauti pagalbai – reikia surinkti mažiau atrankos balų, reikalavimai ūkio dydžiui ir karvių skaičiui palankūs smulkiems pieno ūkiams.

Be paramos – nė žingsnio pirmyn
Beje, pernai ūkininkas gavo 15 tūkst. eurų paramą pagal KPP priemonę „Parama smulkiesiems ūkiams“, už tuos pinigus sakė nusipirkęs naują traktorių ir puspriekabę, kurie labai praverčia ūkyje. „Puspriekabę daugiausia naudoju mėšlui vežti, o su traktoriumi nušienauju pievas, pervežu iš vienos vietos į kitą, jei reikia ką nors pervežti“, – aiškino vyras ir sakė, kad planams pavykus ketina savo pieninių karvių ūkį plėsti iki 10–12 galvijų.
Ir gauta, ir planuojama gauti būsima parama ūkininkas labai džiaugėsi ir teigė, kad be jos jo ūkis neturėtų galimybių plėstis. „Vien iš savų pinigų tą padaryti būtų labai sudėtinga, o lįsti į paskolas tikrai nesinori, – kalbėjo R. Tamulis. – Tada geriau jau visai nieko.“

Išskirti pienininkai
Žemės ūkio ministerijos (toliau – ŽŪM) 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausiosios specialistės Dalios Rutkauskaitės teigimu, pieninės galvijininkystės sektorius šiemet išskirtas dėl daugelio priežasčių, tačiau bene svarbiausios – mažas sektoriaus pelningumas ir tai, kad per daugelį metų šio sektoriaus atstovams sunku buvo pasinaudoti smulkiųjų ūkių parama dėl apriboto produkcijos standartine verte išreikšto valdos ekonominio dydžio (toliau – VED). Pasak specialistės, anksčiau kriterijus atitikdavo tik pienininkystės ūkiai, laikantys 3–4 karves, todėl paramos galėjo kreiptis tik labai maža dalis pieno produkcijos gamintojų.
Pašnekovės teigimu, dabar numatyta, kad pienininkystės ūkyje paramos paraiškos pateikimo dieną pieninių veislių melžiamų karvių turi būti ne mažiau kaip 3 ir ne daugiau kaip 9 bei produkcijos standartine verte išreikšto VED struktūroje tik pagal pieninių veislių melžiamas karves apskaičiuotas VED turi sudaryti daugiau kaip 50 proc. bendro VED. Šia priemone remiami būtent karvių pieno produkciją gaminantys ūkiai, tad ožkų ar avių pieno gamintojai šioje programoje nedalyvauja.
Kaip sakė D. Rutkauskaitė, šiam paraiškų priėmimo etapui skirta 12 731 893 eurai Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos biudžeto paramos lėšų, išmokos suma vienam ūkininkui, įgyvendinančiam projektą, – iki 15 000 eurų.
ŽŪM specialistė priminė, jog paraiškas priima ir registruoja Nacionalinės mokėjimo agentūros Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento teritoriniai paramos administravimo skyriai.

Užs. Nr. 2

KPF - Dainavos žodis

]]>
http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/parama-smulkiems-pieno-ukiams-atveria-naujas-galimybes/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje/feed 0 4897 http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/pieno-gamintojams-papildoma-valstybes-pagalba-del-pandemijos/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/pieno-gamintojams-papildoma-valstybes-pagalba-del-pandemijos/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje#respond Fri, 11 Sep 2020 06:25:37 +0000

http://www.dainavoszodis.lt/?p=4883

MG 3629 - Dainavos žodis

Paramą numatoma mokėti visiems pieno ūkiams, kurie turėjo įregistruotų pieninių veislių karvių šių metų rugsėjo 1 d., nepriklausomai nuo ūkio dydžio. (Ričardo Pasiliausko nuotrauka)

Kasmet šalies ūkininkai sulaukia kelias dešimtis milijonų eurų siekiančios paramos iš Europos Sąjungos ir nacionalinio biudžeto. Netrukus pieno gamintojų sąskaitas pasieks šiek tiek per devyniolika milijonų eurų valstybės pagalba, kuri skirta kompensuoti pajamų netektis dėl koronaviruso pandemijos.
Valstybė ne pirmą kartą pieno gamintojams tiesia pagalbos ranką. Dar vasarą dėl pandemijos ir karantino sukeltų pasekmių jiems išmokėta 18,5 mln. eurų.

Tikslas – kompensuoti pajamų netektis
Žemės ūkio ministerija informuoja, kad pieno gamintojai netrukus sulauks papildomos valstybės pagalbos – 19,2 mln. eurų. Ši suma turėtų būti išmokėta rugsėjo mėnesio pabaigoje. Papildoma pagalba siekiama kompensuoti birželio–rugpjūčio mėnesių pajamų netektis dėl koronaviruso pandemijos besitęsiančio poveikio.
Europos Komisija, kuriai buvo pateiktas prašymas dėl papildomos valstybės pagalbos pieno gamintojams schemos pratęsimo, pritarė pagalbos teikimo sąlygoms. Paramą numatoma mokėti visiems pieno ūkiams, kurie turėjo įregistruotų pieninių veislių karvių šių metų rugsėjo 1 d., nepriklausomai nuo ūkio dydžio. Pieno gamintojai taip pat turi būti registruoti kaip valdos valdytojai arba partneriai Žemės ūkio ir kaimo verslo registre ne vėliau kaip iki šių metų rugsėjo 1 d.

Paraiškos jau pateiktos
Žemės ūkio ministerija atkreipia dėmesį: pieno gamintojai, kurie jau buvo pateikę paraiškas birželio mėnesį (11–30 d.) arba savivaldybėms rugsėjo mėnesį (4–11 d.), papildomai paraiškų teikti neprivalėjo. Jiems parama bus apskaičiuota įvertinus duomenis, esančius registruose. Taip siekiama mažinti administracinę naštą pieno gamintojams ir savivaldybių darbuotojams.
Š. m. rugsėjo 4–11 d. savivaldybėms (seniūnijoms) paraiškas turėjo pateikti tie pieno gamintojai, kurių birželio 11–30 d. laikotarpiu pateiktoje paraiškoje nurodyti duomenys (sąskaitos numeris, susijusių įmonių duomenys ar kt.) pasikeitė arba jeigu pieno gamintojas birželio 11–30 d. paraiškos nebuvo pateikęs, tačiau šiuo metu atitinka nustatytus kriterijus ir pageidauja gauti paramą.
Pagalbos už pieninę karvę dydis bus nustatytas atskiru žemės ūkio ministro įsakymu, gavus informaciją iš VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro apie remtinų pieninių karvių skaičių.
Jeigu kiltų klausimų, pieno gamintojams patariama kreiptis į savo savivaldybės (seniūnijos) darbuotojus.

Ir smulkiems, ir stambiems ūkiams
Žemės ūkio ministerija informuoja, kad ši papildoma priemonė yra pirmosios pagalbos schemos pieno gamintojams pratęsimas. Dėl pandemijos sukeltų pasekmių nukentėjo tiek smulkūs, tiek stambūs ūkiai, todėl ir parama skiriama visiems.
Liepos mėnesį buvo kompensuojamos balandžio–gegužės mėnesių pajamų netektys. Pieno gamintojams, šiuo laikotarpiu nukentėjusiems nuo koronaviruso pandemijos ir karantino sukeltų pasekmių, išmokėta 18,5 mln. eurų.
Paraiškas buvo pateikę daugiau kaip 27 tūkst. pieno gamintojų. Pagalbos dydis siekė 77,80 euro už šių metų birželio 1 d. Ūkinių gyvūnų registre registruotą pieninę karvę.

Iš Europos Sąjungos – šiemet daugiau
Pieno gamintojų pajamas, ūkių rentabilumą palaiko ir kasmet iš Europos žemės ūkio garantijų fondo lėšų mokama susietoji parama už pienines karves. Žemės ūkio ministerija informuoja, kad šiais metais paramai numatyta 29,7 mln. eurų arba 2 mln. daugiau negu 2019 m. Šių metų paramos dydis bus nustatytas žemės ūkio ministro įsakymu dar šį mėnesį – susumavus duomenis apie tinkamų paramai gauti pieno gamintojų ir jų ūkiuose laikomų karvių skaičių.
Susietosios paramos avansus ketinama mokėti nuo spalio vidurio, o likusi dalis bus mokama nuo gruodžio 1 d. 2019 metais ši parama siekė beveik 115 eurų už vieną karvę. Palyginti su 2018 m., ji buvo didesnė beveik 8 eurais.
Praėjusių metų pabaigoje susietosios paramos sulaukė beveik 24 tūkstančiai pieno gamintojų už daugiau kaip 240 tūkst. pieninių karvių.

Reikalavimai paramos gavėjams
Žemės ūkio ministerija primena: susietoji parama skiriama Žemės ūkio ir kaimo verslo registre registruotiems valdos valdytojams, kurių vardu Ūkinių gyvūnų registre praėjusių metų balandžio 1 d.–einamųjų metų kovo 31 d. buvo registruotos pieninės karvės. Pieninės karvės Ūkinių gyvūnų registre turi būti įregistruotos (t. y. įvesta pieninių karvių laikymo pradžios arba pirmojo apsiveršiavimo data) ne vėliau kaip iki einamųjų metų balandžio 7 d.
Taip pat siekiantieji paramos privalo patiekti rinkai nustatytą pieno kiekį. Valdoje valdytojo ir (ar) partnerių vardu vidutinis rinkai patiektas pieno kiekis iš vienos pieninės karvės 2019 m. balandžio 1 d.– 2020 m. kovo 31 d. turi būti ne mažesnis kaip 500 kg.

Išmokos – už parduotą pieną
Rugpjūčio viduryje pieno gamintojų sąskaitas pasiekė ir 2020 m. pereinamojo laikotarpio nacionalinė parama už pieną: 12,3 mln. eurų išmokų – 13,75 euro už atskaitos laikotarpiu parduoto pieno toną – sulaukė beveik 19 tūkst. pieno gamintojų.
Šiemet pagrindiniai reikalavimai atsietajai nacionalinei paramai už 2020 m. gauti išliko tokie patys kaip ir 2019 m. Parama buvo mokama tiems gamintojams, kurie 2006–2007 kvotos metais pardavė pieną ir 2007 m. kovo 31 d. turėjo nustatytą 2006–2007 kvotos metams pieno gamybos kvotą. Be to, pretendentai į nacionalinę paramą už pieną turėjo būti įsiregistravę valdos valdytojais arba partneriais Žemės ūkio ir kaimo verslo registre.
Valdos, kurioje pieno gamintojas registruotas valdytoju arba partneriu, valdytojas turėjo būti 2020 m. deklaravęs žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus. Taip pat buvo tikrinama, ar pieno gamintojas 2020 m. sausio–birželio mėnesiais turėjo pieninių karvių, įregistruotų Ūkinių gyvūnų registre.
Tiems pieno gamintojams, kurie atskaitos laikotarpiu pardavė pieną, tačiau šių metų sausio–birželio mėnesiais pieninių karvių neturėjo, 2020 m. parama nemokama.

ZUM - Dainavos žodis

]]>
http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/pieno-gamintojams-papildoma-valstybes-pagalba-del-pandemijos/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje/feed 0 4883 http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/bibliotekoje-jaunystes-drasa-trykstantys-piesiniai/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/bibliotekoje-jaunystes-drasa-trykstantys-piesiniai/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje#respond Thu, 10 Sep 2020 06:25:29 +0000

http://www.dainavoszodis.lt/?p=4878

Iki spalio 7 dienos Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos erdvėse (Seirijų g. 2) veiks Kauno kolegijos Menų ir ugdymo fakulteto Menų akademijos studentų piešinių paroda. Mūsų miesto bendruomenei studentai pristato jaunatviška drąsa pulsuojančius darbus, galbūt tapsiančius įsimintinu jų, kaip menininkų, gyvenimo kelionės akcentu.
Piešinių autoriai – pirmo ir antro kurso studentai. Parodoje eksponuojami kursiniai ir savarankiški studentų piešiniai, atrinkti iš Menų ir ugdymo fakulteto fonde sukauptos ir saugomos kolekcijos.
Kas gi slypi bibliotekos salėje kabančiuose darbuose? Piešiniai atspindi įvairias paišybos užduotis, kurias kiekvienas jaunasis autorius interpretavo savaip. Piešimas iš natūros čia derinamas su kūrybinėmis užduotimis, studentai skatinami natūrą ne tik kopijuoti, bet ir improvizuoti, laužyti stereotipinę komponavimo sampratą, konstruoti kuo originalesnes kompozicijas.
Parodoje eksponuojamuose piešiniuose atsiskleidžia palvų, faktūrų, įtaigios kompozicijos paieškos. Jaunųjų menininkų kūriniuose vaizduojami motyvai pilni savitumų, reflektuojančių jų vidinius pasaulius, žiūrovai turi galimybę pažvelgti į tai, kas labiausiai domina, įkvepia studentus.
Kviečiame apsilankyti!
Parodos kuratorės – paišybos dėstytojos Birutė Šležienė ir Sigutė Bronickienė.
Paroda veikia Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos salėje (Seirijų g. 2)

Parengė Jūratė Čėsnaitė
Ilonos Krupavičienės nuotraukos

]]>
http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/bibliotekoje-jaunystes-drasa-trykstantys-piesiniai/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje/feed 0 4878 http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/butrimonyse-salia-fontano-bus-ir-muziejus/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/butrimonyse-salia-fontano-bus-ir-muziejus/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje#respond Thu, 10 Sep 2020 06:23:36 +0000

http://www.dainavoszodis.lt/?p=4876

Alytaus rajono Butrimonių gimnazija kartu su Lenkijos Pišo rajono savivaldybe įgyvendins projektą „Kultūros paveldas kalba už mus“ ir kultūros namuose įrengs patalpas muziejui.
Projekto tikslas – sustiprinti, išsaugoti ir skatinti tvarų gamtinio ir kultūrinio paveldo naudojimą turizmui bendradarbiavimo per sieną teritorijoje. Alytaus rajone numatyta sutvarkyti dalį Savivaldybės kultūros centro Butrimonių skyriaus patalpų, pritaikant jas Butrimonių gimnazijos muziejaus veikloms.
Kuriant muziejaus kultūrinę ekspoziciją, jame esantys eksponatai bus susieti su šiuolaikiška ekspozicijos aplinka, sukurta pasitelkus tokius sprendinius kaip tekstinis ir vizualus (grafinis) pasakojimas, taikomosios dailės, komunikacijų dizaino, eksponatų dizaino bei skaitmeninės ir elektroninės technologijos.
Šiuolaikiškai muziejaus ekspozicijai kurti taip pat bus naudojama multimedija, informacinės technologijos ir įvairūs interaktyvūs įrenginiai (davikliai, sensoriai, liečiami ekranai ir t. t.), kurių pagalba muziejus taps interaktyvus.
Taip pat bus sukurtas reklaminis klipas apie naujai sukurtą muziejaus ekspoziciją ir jame įgyvendinamas edukacines programas, muziejaus interneto svetainėje bus sukurta virtuali ekskursija.
Muziejaus įkūrimo Butrimonyse projektas finansuojamas iš Interreg V–A Lietuva–Lenkija bendradarbiavimo programos lėšų. Jo įgyvendinimui skirta 722 259,59 Eur, iš kurių 613 920,64 Eur Europos regioninės plėtros fondo (ERPF) lėšos.
Pastaraisiais metais Butrimonių miestelis atgyja. Į jį užsukama pažiūrėti išskirtinės formos fontano, netoliese Raižių kaime esančio paminklo kunigaikščiui Vytautui, saulės laikrodžio, mečetės.
Butrimonyse atgyja paslaugų verslas – miesto centrinėje aikštėje netoli fontano veikia kavinė, parduotuvė, kuriose galima paskanauti vietinių šimtalapių, šakočių, naminių sūrių, atsigaivinti ledais ar išgerti arbatos, kavos puodelį, įsigysti suvenyrų. Šalia veikia meno galerija.
Butrimonių fontanas lankytojų pripažintas vienu gražiausiu Lietuvoje. Jo išskirtinis dizainas – akrilo kolba, kurios viduje sukasi didžiulis vandens sūkurys, o per stiklo sieną bėga vanduo. Sutemus fontanas pasipuošia įvairiomis spalvomis.
Atnaujinta ir Butrimonių istorinė aikštė, kurios priešistorė siekia Vytauto Didžiojo laikus, poilsio zonos, vaikų žaidimų aikštelė, treniruokliai, muzikos instrumentai.

Alytaus rajono savivaldybės informacija

]]>
http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/butrimonyse-salia-fontano-bus-ir-muziejus/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje/feed 0 4876 http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/pasaulinio-garso-dailininkas-vytautas-kasiulis-sugrizo-i-gimtaji-simna/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/pasaulinio-garso-dailininkas-vytautas-kasiulis-sugrizo-i-gimtaji-simna/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje#respond Thu, 10 Sep 2020 06:20:41 +0000

http://www.dainavoszodis.lt/?p=4867

Rugpjūčio 8 dieną Simno bibliotekoje vyko paveikslų paroda „Vytautas Kasiulis (1918–1996): nuo Simno iki Paryžiaus“ bei linksma edukacija. Paroda skirta Simno, 2020 metų Lietuvos mažosios kultūros sostinės, renginių ciklui.
Didžioji bibliotekos salė vos talpino renginio dalyvius. Juk į gimtinę simboliškai dar kartą grįžo bene garsiausias visų laikų simniškis, vienas iš žinomiausių Lietuvos dailininkų, kurio darbai sulaukė pripažinimo bei įvertinimo pasaulinėje meno erdvėje. Simne gimusio tapytojo paveikslai šiandien eksponuojami Niujorko, Paryžiaus ir kitų garsių pasaulio miestų meno galerijose, muziejuose.
Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padalinio Vytauto Kasiulio muziejaus ekskursijų vadovė Aušra Razbadauskienė ir edukatorė Vaida Radytė-Žiūrienė į Simno biblioteką atsivežė mini parodėlę – Vytauto Kasiulio originalius paveikslus „Žaliakalnis“, „Autoportretas“ ir „Būgnininkai“. Muziejininkė A. Razbadauskienė apžvelgė Vytauto Kasiulio gyvenimo kelią – kaip mažo miestelio vaikas susidomėjo daile, kaip pirmuosius savo „kūrinius“ paliko ant kaimynų tvorų ir netgi gavo Simno mėsininko „užsakymą“ nupiešti jo krautuvės reklaminį ženklą. Vėliau – studijos ir nepriteklių paženklintas gyvenimas pasaulio miestuose, kuriuose jis vėliau buvo pripažintas ir įvertintas. Besikeičiantis paties menininko žvilgsnis į aplinką, besikeičiantis paveikslų žanras ir stilius.
Mintis V. Kasiulio parodą surengti Simne, tapytojo gimtajame krašte, kilo Alytaus rajono viešosios bibliotekos Simno filialo darbuotojoms. „Nedidelis Simno miestelis išaugino daug šviesių žmonių, tai kelia didžiulį džiaugsmą ir pasididžiavimą, todėl stengiamės su jais supažindinti gyventojus“, – sako bibliotekininkė Lina Daniulevičienė.
Aktyvios bibliotekininkės liepos mėnesį taip pat surengė kito kraštiečio – dailininko Juozo Gecevičiaus tapybos darbų parodą „Spalvų muzika“, šiemet dar numatytos surengti simniškio metraštininko Vytauto Stanevičiaus fotografijų paroda „Pasivaikščiojimas po Simną“ bei Irenos Mažeikienės karpinių paroda „Būtis karpiniuose“.
Kartu su kitais Alytaus rajono savivaldybės darbuotojais bei svečiais parodoje dalyvavo mero pavaduotoja Dalia Kitavičienė. „Linkiu, kad mūsų visų širdyse šis dailininkas nebūtų pamirštas“, – kalbėjo D. Kitavičienė, kviesdama visus dalintis gerąja žinia apie Vytautą Kasiulį ir jo kūrybą, apie vykstančius puikius kultūros renginius, kurie praturtina mūsų gyvenimą naujomis spalvomis, potyriais.
Po ekspozicijos pristatymo vyko edukacinis užsiėmimas – grafikos dirbtuvės „Pozityvas-negatyvas“, kurio metu dalyviai galėjo išbandyti monotipiją nuo stiklo, o savo sukurtus mažus „šedevrus“ parsivežti namo.

Alytaus rajono savivaldybės informacija

]]>
http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/pasaulinio-garso-dailininkas-vytautas-kasiulis-sugrizo-i-gimtaji-simna/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje/feed 0 4867 http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/sveikatos-mokykla-alytuje/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/sveikatos-mokykla-alytuje/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje#respond Sun, 06 Sep 2020 07:12:28 +0000

http://www.dainavoszodis.lt/?p=4839

Alytaus sveikuoliai - Dainavos žodis

Alytaus sveikuoliai.

Paklausus žmonių,
ar jie žino kaip reikia sveikai gyventi, beveik visi atsako TAIP.
Paklausus ar jie gyvena sveikai, didžioji dauguma atsako, kad NE.
Kodėl taip yra? Mūsų patirtis mokant žmones sveikos gyvensenos
pateikia tris atsakymus:

 • Trūksta patikimų
  žinių.
 • Trūksta valios ir
  motyvacijos eiti pasirinktu keliu vienam, be bendraminčių
  palaikymo.
 • Trūksta mokytojo,
  vedlio, kuris ne tik kalbomis, bet ir savo pavyzdžiu įkvėptus ir
  skatintų siekti užsibrėžtų tikslų.

Lietuvos sveikuolių
sąjunga per daugiau kaip 30 metų sukūrė, ištobulino ir
įgyvendino labai paprastą,
aiškią, duodančią greitus rezultatus programą
,
kuri trunka 7 dienas. Sutikite, kad septynios dienos yra trumpas
laikotarpis visame ilgame žmogaus gyvenime. Jų metu dalyviai iš
naujo atranda sveikatą, gyvenimo pilnatvę, suranda kelią į save,
savo prigimtį ir vidų, atskleidžia savo galimybes ir taip pakeičia
ne tik asmeninio, bet ir šeimos gyvenimo kokybę.

Sveikatos
mokyklos dalyviai į pratybas renkasi tris kartus per dieną:

6.00-7.00
val. – mankštinasi ir maudosi;

12.00-13.00
val. – skanauja pagal specialų meniu paruoštus patiekalus;

18.00-20.00
val. – semiasi teorinių žinių iš sveikos gyvensenos
profesionalų, mokosi taisyklingo judėjimo, grūdinimosi, mitybos,
kvėpavimo ir meditacijos technikų.

Sveikatos
mokyklos gali dalyvauti visi, norintys sustiprinti savo sveikatą ir
tam:

 • NEREIKIA išeiti
  atostogų iš darbo,
 • NEREIKIA atsiskirti
  nuo šeimos,
 • NEREIKIA išlaidauti
  (sveikatos mokyklos kainos prieinamos kiekvienam, nereikia skirti
  pinigų kelionei, apgyvendinimui ir pietums).

Moksliniais tyrimais
pagrįsta sveikatos stiprinimo metodika, taikoma mokykloje, yra viena
efektyviausių siekiant greičiau atkurti žmogaus adaptacines
galimybes, sumažinti ankstyvo senėjimo greitį ir suaktyvinti
organizmo imuninę sistemą.

 • Sustabdomas
  organizmo senėjimo procesas (iki 50%);
 • Palieknėjama 2-4
  kilogramais;
 • Biologiškai
  atjaunėjama 3-5 metais;
 • Sustiprinamos
  širdies-kraujagyslių, virškinimo, kvėpavimo, šalinimo, lytinės,
  judėjimo sistemų; funkcijos;
 • Įveikiamas
  nerimas, depresija, įtampa, nemiga, įvairūs skausmai ir
  sutrikimai;
 • Greičiau
  atsistatoma po įvairių ligų, ypač kraujotakos, plaučių,
  nevaisingumo, stuburo, sąnarių, vėžinių;
 • Pagreitinami
  socialinės adaptacijos šeimoje ir kolektyve problemų sprendimai;
 • Įgyjamas naujas
  požiūris į gyvenimą, sėkmingiau sprendžiamos šeimos
  problemos.

Pritaikyta prie šių
dienų žmonių gyvenimo ritmo, darbinio užimtumo ir poreikių,
programa siekia parodyti, jog ir šiuo laikmečiu, kai visi skubame
ir bėgame, galime gyventi darnoje tiek su savimi, tiek ir su
aplinka.

Sveikatos
mokyklą Alytuje veda Jūratė Marčiulaitienė (Lietuvos
sveikuolių sąjungos valdybos narė, žurnalistė, sveikos mitybos
ir gyvensenos propaguotoja, holistinės aromaterapijos edukatorė)
drauge su lektorių komanda: Lukrecija Augustaityte (Lietuvos
sveikuolių sąjungos viceprezidentė, kinezioterapiautė), Arūnu
Degučiu (Wim Hofo metodo (WHM) antro lygio instruktorius), Mariumi
Goleku (profesionalus pirtininkas) ir Kristina Bondar (Lietuvos
sveikuolių lektorė, knygos „Cukraus detoksas“ autorė).
Sveikatos mokykla Dzūkijos sotinėje vyks rugsėjo 21 – 27
dienomis. Registracija ir išsamesnė informacija:
https://www.sveikuoliai.lt/renginys/sveikatos-mokykla-alytuje-dirbantiems/?fbclid=IwAR01tAGROTlADVnYLpGLyT-TREZt8ie-FeZ5VZqjHhRL9sa4YsZQF6VCDQA

Tekstas Kristinos Bondar

Nuotrauka
Dariaus Minsevičiaus

]]>
http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/sveikatos-mokykla-alytuje/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje/feed 0 4839 http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/tautodailes-stovykla-auginkime-talentus/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/tautodailes-stovykla-auginkime-talentus/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje#respond Sat, 05 Sep 2020 07:09:20 +0000

http://www.dainavoszodis.lt/?p=4837

Vasaros atostogų metu biblioteka yra palanki vieta prasmingo mokinių laisvalaikio organizavimui ir tikslingai vaikų edukacijai. Rugpjūčio mėnesį Ūdrijos biblioteka sėkmingai įgyvendino Alytaus rajono savivaldybės lėšomis remiamo mokinių užimtumo projektą „Tautodailės stovykla „Auginkime talentus“. Įgyvendinant įvairių krypčių edukacines programas biblioteka turi puikią galimybę pasiekti pagrindinį tikslą – skatinti mokinių domėjimąsi tautodailės raida Lietuvoje, padėti suvokti tradicinės tautodailės ir amatų kultūrinę, meninę vertę, prisidedant prie regioninio savitumo tęstinumo ir išsaugojimo. Projekto metu buvo įgyvendintos 5 edukacinės programos, bendradarbiaujant su meninio ugdymo specialistais. Tautodailės metams paminėti projektinėje veikloje buvo numatyta populiarinti lietuviško tautinio kostiumo reikšmę, paskirtį etnografinių regionų kultūriniame gyvenime.
Projekto metu buvo tęsiamas nuoširdus bendradarbiavimas su Alytaus miesto lėlių teatro „Aitvaras“ kolektyvu. Vieną dieną vyko kūrybinės dirbtuvės „Tautinis kostiumas ir regioninis savitumas“ kuriose mokiniai buvo supažindinti su rištinių lėlių istorija Lietuvoje bei patys gamino rištines lėles, kurias, vėliau, puošė tautinio kostiumo detalėmis. Mokiniai turėjo puikias galimybes išlaisvinti savo vaizduotę ir savo lėles puošė įvairiomis tautiškumo detalėmis.
Edukacijoje ,,Žemės atmintis“ vyko pažintis su Baltijos gintaro savybėmis, gintaro kasyba Lietuvoje ir už jos ribų, jo rūšimis, gintaro apdirbimo technologija bei dirbiniais iš gintaro. Vyko kūrybinis mokymas kaip pasigaminti sau, draugui arba augintiniui unikalų papuošalą su gintaru. Druskininkų amatų centro „Menų kalvė“ juvelyras Giedrius Bocisas kiekvienam mokiniui padėjo susitelkti ir pasigaminti kažką gražaus, unikalaus ir išskirtinio.
Edukacinė programa „Tautinės juostos simbolika“ leido mokiniams geriau pažinti lietuvių tautodailės dirbinių raštą, jų simbolinę reikšmę. Lietuvoje labiausiai paplitę rinktinės juostos – jas ryšėjo visose etnografinėse srityse. Rinktinėje juostoje svarbiausia – raštas, kartais labai sudėtingas, puošnus, išaustas vienos, rečiau dviejų ar trijų spalvų siūlais. Edukaciją apie juostas mokiniams pravedė Verebiejų gyventoja Anelė Zurlienė. Jos rankomis austų rinktinių juostų paroda „Atminties takeliai“ Ūdrijos mokykloje vyko rugpjūčio mėnesį mokinių stovyklos metu.
Kūrybinėse dirbtuvėse „Pynimas iš vytelių“ mokiniai supažino su pynimo iš vytelių menu, kuris, manoma, yra seniausias menas pasaulyje. Mokiniai sužinojo kokią didelę įtaką kūrinių meninei raiškai turi iš kartos į kartą perduodamos regiono meninės tradicijos. Su šio meno subtilybėmis mokinius supažindino Danutė Janukaitienė iš Alovės. Kantresnių vaikų rankose, padedant amatininkei Danutei, pražydo nuostabios vytelių gėlės.
Meno terapija „Prakalbink molinuką“ buvo skirta pristatyti seniausią amatą – keramiką. Keramika – amatas, naudojantis molį ir jo apdirbimo (žiedimo, glazūravimo, degimo) technologijas. Jos metu mokiniai buvo supažindinti su molio kilme, keramikos rūšimis ir galėjo pasigaminti iš molio norimą darbelį. Keramikė Rita Gegužienė kiekvieną mokinių darbelį glazūravimo dėka pavertė tikru meno kūriniu. Mokinukai buvo labai dėkingi keramikei Ritai ir didžiavosi savo darbeliais.
Džiaugiamės, kad buvo pasiektas ir įgyvendintas svarbiausias projekto uždavinys-suaktyvintas visuomenės, ypač, jaunimo, domėjimąsis etnografinių regionų kultūriniu gyvenimu, paskatintas poreikis išsaugoti kiekvieno regiono savitumą ir išskirtinį unikalumą.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ūdrijos filialo vyresn. bibliotekininkė Rita Karpičienė

]]>
http://www.dainavoszodis.lt/2020/09/tautodailes-stovykla-auginkime-talentus/zinios-alytus-naujienos-alytaus-skelbimai-reklama-alytuje/feed 0 4837

0
Седат Игдеджи, "Бекир Игдеджи", "Лидия Игдеджи", "Елизавета Игдеджи", Седат Бекирович Игдеджи, Лидия Седатовна Игдеджи, Бекир Седатович Игдеджи, Елиховета Седатовна Игдеджи, Cedat Igdedji, Lidya Igdedji, Elizaveta Igdedji, Bekir Igdedji, Sedat Igdedzhi, Lidya Igdedzhi, Elizaveta Igdedzhi, Bekir Igdedzhi